Person Sheet

Name: Lucinda Deeds10, GGG Grandmother
Birth: 1-15-1826, Washington Co., PA10
Death: 8-20-1892, Noble Twnsh, Dickinson Co KS Age: 66
Burial: Good Hope Cemetary, Dickinson Co, KS
Occupation: Housewife
Father: Adam Deeds (1784-1853)
Mother: Mary Ann "Mena" Hootman (1790-1863)
Spouses:
Spouse 1: John Norman10, GGG Grandfather
Birth: 3-8-1819, Coshocton Co, OH10
Death: 1-12-1906, Noble Twnsh, Dickinson Co KS Age: 86
Burial: Good Hope Cemetery, Dickinson County, KS
Residence: Chapman
Occupation: Farmer; Lawyer
Father: Jabez Norman
Mother: Nancy Reed (-1838)
Marriage: 4-26-1850, Orange, Coshocton Co, OH
Children: Elmarinda
  Mary Catherine Or Katherine (1853-)
  Harriet Elizabeth (1854-)
  Wellington W. (1857-1935)
  Orlando Warren (1859-1946)
Notes for John (Spouse 1)
John lived on the family farm in Ohio and aided in the operations of the farm until he was 22 years of age.

He worked on the Ohio Canal at different times and for ten years he operated a sawmill in Choshocton County, Ohio. He also engaged in merchandising for three years while in Ohio.

In 1867 John Norman disposed of his business interests in Ohio and moved to Bureau County, Illinois where he engaged in farming for about six years.

Mr. Norman was twice married. He first married Mary Davidson. She died eight and a half years later. Four children were born to John and Mary Norman: John Wesley, Jemina Ann, Jabez and Jane who died in infancy.

Mr. Norman was again married in Orange, Coshocton County, Ohio on April 26, 1850 to Lucinda Deeds. She was born in Washington County, Pa. on January 15, 1826. They had five children: Elmarinda, Mary Catherine, Harriet Elizabeth, Wellington and Orlando Warren.

In 1872 John Norman migrated west to Kansas where he purchased a half-section of land at $6.50 per acre in Noble Township. He then returned to Illinois and brought the family to their new home, about six miles northwest of Chapman, Kansas.

After the Rebublican Party was formed in 1854, John Norman became one of it’s staunch supporters. For many years he filled the office of Justice of the Peace.
Last Modified 11-13-2000 Created 5-14-2013 (null)